Historia Tęczy 34 Płońsk - część II
Dodane przez Admin dnia 24. marzec 2012 13:23
Powstanie klubu

Klub piłkarski w Płońsku powstał w 1934 roku i po wielu dyskusjach przyjął nazwę Płońsk 34, choć były też inne propozycje nazwy, takie jak Strzelec, Sokół, Tur. Przyjęcie nazwy którejkolwiek z tych organizacji wiązało się z bezpośrednim patronatem, a tego członkowie klubu chcieli najwyraźniej uniknąć. Dla przykładu - przyjęcie nazwy Strzelec oznaczało patronat Związku Strzeleckiego "Strzelec". Była to prosanacyjna organizacja młodzieżowa istniejąca również w Płońsku w okresie międzywojennym. Płońscy instruktorzy zrzeszeni w klubie rekrutowali się głównie w kręgach inteligenckich: nauczycieli i pracowników starostwa. Swoją siedzibę "Strzelec" miał tam, gdzie obecnie znajduje się stadion (...) Towarzystwo Uniwersytetów Robotniczych skupiało w swych szeregach młodzież robotniczą, zaś Sokół był pod patronatem Narodowej Demokracji. Wprawdzie - jak pisze Adam Wojtulewicz - nie przyjęto żadnej z tych nazw ani patronatu tych organizacji, to w relacjach z występów w latach 1934-39 często wymienia się tę drużynę jako ZS "Strzelec" Płońsk ... więcej

Rozszerzona zawartość newsa
Powstanie klubu

Klub piłkarski w Płońsku powstał w 1934 roku i po wielu dyskusjach przyjął nazwę Płońsk 34, choć były też inne propozycje nazwy, takie jak Strzelec, Sokół, Tur. Przyjęcie nazwy którejkolwiek z tych organizacji wiązało się z bezpośrednim patronatem, a tego członkowie klubu chcieli najwyraźniej uniknąć. Dla przykładu - przyjęcie nazwy Strzelec oznaczało patronat Związku Strzeleckiego "Strzelec". Była to prosanacyjna organizacja młodzieżowa istniejąca również w Płońsku w okresie międzywojennym. Płońscy instruktorzy zrzeszeni w klubie rekrutowali się głównie w kręgach inteligenckich: nauczycieli i pracowników starostwa. Swoją siedzibę "Strzelec" miał tam, gdzie obecnie znajduje się stadion (...) Towarzystwo Uniwersytetów Robotniczych skupiało w swych szeregach młodzież robotniczą, zaś Sokół był pod patronatem Narodowej Demokracji. Wprawdzie - jak pisze Adam Wojtulewicz - nie przyjęto żadnej z tych nazw ani patronatu tych organizacji, to w relacjach z występów w latach 1934-39 często wymienia się tę drużynę jako ZS "Strzelec" Płońsk.

Bezsprzecznie jedynym z inicjatorów powołania drużyny Płońsk 34 był bardzo dobry środkowy napastnik drużyny Sokoła Józef Banasiak - wówczas kierownik referatu bezpieczeństwa w starostwie. Wydatnej pomocy w zorganizowaniu drużyny udzielił Adam Bederski - ówczesny starosta płoński. W pierwszych latach trzon drużyny stanowili gracze, którzy wcześniej reprezentowali barwy Sokoła. Już po roku od powołania Płońska 34, władze Warszawskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej zaproponowały miastu utworzenie autonomicznego podokręgu piłkarskiego w skład którego weszły powiaty: płocki, płoński i sierpecki. Na czele podokręgu stanął płoński starosta Adam Bederski. W pierwszym roku istnienia podokręg płoński wykazał się intensywną działalnością. Przystąpiono do pracy z dużym rozmachem i nakładem sił, zorganizowano kurs sędziowski, rozpoczęto rozgrywki o puchar przechodni starosty A. Bederskiego, a nawet sprowadzono warszawską "Skodę", która rozegrała mecz z reprezentacją podokręgu. Mecz zakończył się zwycięstwem gości z Warszawy 5:1. Rozegrano również mecz Płock - Płońsk zakończony zwycięstwem Płońska 3:2. O meczu tym dziennikarz Kuriera Mazowieckiego napisał: "W dniu 22 bm o godzinie 15:00 na boisku miejskim w Płocku odbyły się zawody piłki nożnej między drużynami reprezentującymi Płock i Płońsk. Drużyna gości wykazała większe zgranie uzyskując zwycięstwo nad płocką reprezentacją, bijąc ją w stosunku 2:3 Płocczanie starali się dorównać gościom, brakowało jednak u nich zgrania. Uwidoczniło się to szczególnie do przerwy. Zainteresowanie ze strony społeczeństwa płockiego na ogół bardzo słabe, szczególnie starszego, czego nie można powiedzieć o społeczeństwie płońskim, które na zawody ze swoją drużyną przybyło dość licznie z panem Starostą Bederskim na czele. Sędziował słabo Szatan"

Niedługo dalsza część historii.

Obszerniejsze informacje oraz wiele historycznych zdjęć znajdziecie w książce Zbigniewa Pawłowskiego pt: "Płońskie piłkarstwo do Sokoła do KS Tęcza '34".

<< Historia Tęczy 34 Płońsk - część I